some text some text some text

some textMesazh nga RedAnons_ALsome text

---------------------------------------------------------------------------
Me poshte jane disa gjera qe ne i konsiderojme te rendesishme qe populli yne te mos i harroje persa i perket kryetarit aktual te opozites(politikan shume i dobet, i painformuar dhe qe nuk i takon posti aktual, ne skemi opozite me te ne krye) dhe ish kryeministrit te 8 vjecarit te kaluar. Artikujt jane marre nga 2 burime te ndryshme dhe jane ndryshuar paksa ne ato qe ne besojme se jane te verteta
Tashme ne nuk do te merremi me hetime per arsye te mungeses se mbeshtetjes dhe bashkepunimit, te gjitha dokumentat e derguara drejt nesh jane fshire dhe nuk jane me ne zoterimin tone, por nese keni prova te gatshme filmike, audio apo dokumenta dhe keni frike ti publikoni apo ti dergoni prane mediave, ne mund te marrim persiper publikimin e tyre duke ruajtur anonimatin tuaj.

Adresa per kontakt: astracleascanis@gmail.com

Dosja Kriminale e Lulzim Bashes
1. Shitja e detit, Greqise
Mbetet historia me e zeze e qeverise se Sali Berishes. eshte konsideruar tradhtia me e madhe kombetare pas shitjes se Shen Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes se Shkodres nga Esat Pashe Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashes, i cili asokohe mbante postin e Ministrit te Jashtem dhe ka negociuar ne fshehtesi marreveshjen per shitjen e detit. Ne takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashes me 20 mars 2008 nje nga temat kryesore te bisedimeve ka qene pikerisht marreveshja per percaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga te dy ministrat ne konferencen e perbashket per shtyp qe zhvilluan ne perfundim te ketij takimi. Por ne faqen zyrtare ne internet te Ministrise sone te Puneve te Jashtme, deklaratat e Bashes dhe Bakojanis jane fshire. Nderkohe, ne faqen zyrtare ne internet te Ministrise se Puneve te Jashtme greke keto deklarata jane botuar te plota. Me pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi ne Tirane, ne nje takim me kreret me te larte te shtetit dhe qeverise, ne nje vizite dy ditore. Berisha dhe Karamalis nenshkruan marreveshjen per “sheltin detar” qe u konsiderua si skandali i radhes.
2. Pazaret me Bakojanis
Kushtetuesja konfirmoi fajesine e Bashes Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajesine e Bashes sa i takon pazareve me Dora Bakojanis per shitjen e detit. Ne daten 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikes se Shqiperise, ka hedhur poshte si te papajtueshme me Kushtetuten marreveshjen e lidhur mes Shqiperise dhe Greqise “Per delimitimin e zonave te tyre perkatese, te shelfit kontinental dhe te zonave te tjera detare qe u perkasin ne baze te se drejtes nderkombetare”. Sipas vendimit te Gjykates Kushtetuese te prillit 2010, shkeljet jane te shumta. Ato nisin qe me mungesen e rolit te Presidentit te Republikes ne hartimin e kesaj marreveshjeje – nuk i ishte kerkuar plotfuqishmeria per negociatoret shqiptare.
3. 21 Janari
21 Janari eshte ngjarja me e rende dhe njolla me e zeze e kesaj qeveri pas Gerdecit. Me 21 Janar qeveria vrau kater qytetare te pafajshem dhe plagosi me dhjetera te tjere. Serish, Lulzim Basha u akuzua si pergjegjesi kryesor per vrasjet, ne cilesine e ministrit te Brendshem. Edhe pse Grada e Republikes varej nga ministri i Brendshem, Basha dhe komandanti i Gardes, sot i pandehur per vrasje, ai pasuan pergjegjesine njeri-tjetrit. Edhe sot vijon te shtrohet pyetje se kush dha urdher per vrasjet? Te gjitha pergjigjet te cojne drejt Lulzim Bashes dhe Sali Berishes. Por ky i fundit arrite te shpetoje, te pakten perkohesisht Bashen dhe veten. Ne fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrare njeri-tjetrin, me pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrare brenda rrethimit. Kur u vertetua se protestuesit ishin vrare jashte rrethimit, Berisha sajoi pucin e shtetit dhe ngriti nje komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit te Prokurorise per arrestimin e komandes se Gardes. Refuzimi i Berishes per te dorezuar komandantet, shokoi nderkombetaret. Kupola ne pushtet u perfshi ne nje tjeter aktivitet kriminal, pasi zhduku te gjitha provat qe kompromenton qeverine ne vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vertetua edhe nga FBI. Me pas Berisha hodhi ne koshin e plehrave ekspertizen e FBI per vrasjet. Sot nuk ka asnje te denuar per kete ceshtje.
4. Skandali me rrugen Durres-Kukes
19. 9 Tetor 2007: Plas skandali me i madh financiar i qeverise Berisha me rrugen Durres-Kukes. Protagonist eshte serish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuze. Procedurat per tenderin ne Shqiperi, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorise cuan deri ne heqjen e imunitetit te Lulzim Bashes. Sipas KLSH, ne raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri ne 232 milione euro. Firma nis punen pa pasur nje projekt konkret. Fatura mbi 1 miliarde euro. Lulzim Basha shkoi para gjykates, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedure dhe ta shpetonte perkohesisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund te hapet ne cdo kohe. Fakt dhe provat jane aty. Lulzim Basha eshte pergjegjes per zhdukjen e 220 milione eurove. Nuk mund te kete gjykate ne planet qe mund t’i hedhe poshte ato prova.
5. 7 pasaportat e dyshimta
Lulzim Basha ka shtetesi te shumefishte pasi ka perdorur shtate pasaporta. Te dhenat e TIMS tregojne se Basha ka perdorur tri pasaporta te zakonshme dhe kater diplomatike. Shtate pasaportat jane leshuar gjate periudhes kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i ketyre te dhenave rezulton se keto pasaporta jane perdorur nga zoti Basha, madje njera prej tyre edhe per blerjen e shtepise ne Hollande. Per periudhen 4 gusht 1997 deri me 4 gusht te vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka perdorur njeheresh dy pasaporta. Per periudhen 29 maj 2002 deri me daten 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse per periudhen 10 tetor 2003 deri me 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder te cilat diplomatike. Per periudhen 10 tetor e ne vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Ne pasaporten e z. Basha qe eshte perdorur per blerjen e shtepise ne vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje te afatit te perdorimit. Basha pretendon se ka bere dy here shtyrje afati ne vitin 2001 e 2002, por ne sistem keto dy shtyrje nuk ekzistojne. Ai kurre nuk ka dhene nj sqarim per kete ceshtje.
6. Reprezaljet ne administrate
Lulzim Basha, disa dite pasi u kurorezua me vota te vjedhur si kryebashkiak i Tiranes, beri kerdine ne administrate. Basha shkaterroi me shpejtesi nje administrate profesionale dhe me pervoje 10-vjecare ne Bashkine e Tiranes. Basha angazhoi edhe Florenc Hoxhen, i cili rrahu grate qe nuk pranuan te largoheshin. Nderkaq, pas mbajtjes peng me force te Keshillit Bashkiak te Tiranes, kryetari i Bashkise se Tiranes, Lulzim Basha, shkarkoi stafin e Keshillit Bashkiak dhe nisi emerimet e reja.
7. Mashtrimet si kryebashkiak
Lulzim Basha ka thyer cdo rekord sa i takon deshtimeve si kryebashkiak i Tiranes. Emri i tij lidhet me nje sere mashtrimesh dhe skandalesh. Basha mashtroi per 30 mije vende pune, zhvendosjen e Stacionit te Trenit dhe te hekurudhes nga lagjet e banuara, ndertimin e tramvajin Kinostudio-Kombinat, kalimin e kompetencave tek minibashkite per dhenia e lejeve per ndertime te vogla, hipotekimi e te gjitha apartamenteve deri me 15 nentor 2011, uljen e taksave nga 2-5 here, heqje e 60 taksave, financimin e stazhit per ata qe mbarojne universitetin nga Bashkia, ndertimin e parqeve te vogla dhe qendrave argetuese, ndertimin e nje parku tjeter te madh per Tiranen, karten e studentit, zhvillimi te 14 qendrave urbane dytesore, heqje nga rruga te femijeve qe lypin etj. Arritja e deritanishme e ketij njeriu eshte venia e Bashkise se Tiranes ne sherbim te kunatit, i cili ka disa firma fantazme qe thith te gjitha fondet e bashkise.
8. Plani urbanistik
eshte skandali me i madh i Lulzim Bashes pas rruges Durres-Kukes. Plani i ri Rregullues per Tiranen, nje produkt i erret i kryebashkiakut te votave te vjedhura dhe i familjes kryeministrore, reflekton historine me te zeze korruptive dhe kriminale ne 23 vite pluralizem, me pasoja fatale per te ardhmen e Tiranes dhe qytetareve te saj. I kamufluar me zgjatjen e bulevardit deri ne Paskuqan dhe i trumbetuar nga Sali Berisha si Kushtetuta e Tiranes, plani per kryeqytetin ngerthen ne vetvete planin mafioz te familjes kryeministrore dhe te Saliut te vogel ne bashki, per te asgjesuar hapesirat e gjelberta si dhe per te pushtuar Tiranen me pallate shumekateshe. Plani kriminal per Tiranen eshte gatuar me urdhrin e Lulzim Bashes ne zyren e Drejtorit te Pergjithshem te Planifikimit dhe Zhvillimit te Territorit, Florian Pustina. Konsultimet me qytetaret dhe me grupet e interesit, ishin nje mashtrim dhe fasade me natyre po aq kriminale sa edhe parashikimet e planit. Plani eshte hartuar ne menyre te erret, klienteliste, te njeanshme dhe sipas udhezimeve te Shkelzen Berishes, Jamarber Malltezit dhe klaneve rreth familjes kryeministrore. Marre nga Gazeta SOT

Njollat e Sali Berishes

1. Spiunimi kunder Hysen Sheshorit, te denuarit te diktatures, qe Sali Berisha e denoncoi ne gjyq ne vitin 1975, duke paraqitur nje "trakt" te shkruar prej Hysen Sheshorit. Sali Berisha ka uleritur ne ate gjyq: "Ky eshte armik, kerkoj te denohet me vdekje, me varje ne litar".
2. Puci ndaj (ar)mikut Azem Hajdari, si kryetar i Grupit Nismetar te Themelimit te PD, pak dite pasi u fut ne levizjen studentore me nofken "misionari".
3. Puci ndaj Aleksander Meksit, duke e spostuar me intriga e prapaskena nga kryesimi i PD, duke organizuar dhe realizuar uzurpimin e kreut te kesaj partie, te cilen e sundon me intriga e prapaskena edhe pas 20 vitesh.
4. Levizja vezhguese me veturen e ish-Sigurimit te Shtetit ne 20 shkurt ne Sheshin "Skenderbej", diten kur shqiptaret po rrezonin bustin e diktatorit, njohur per shqiptaret nga video "Berisha".
5. Skandali me dekoraten e akorduar per supermashtruesin Nikola Arsidi, pas te ciles qendronin 1.6 milione dollare te vjedhur prej dyshes SALI-ARSID.
6. Prapaskena puciste ndaj Eduart Selamit, duke e spostuar nga kryetar i PD dhe nga Shqiperia, me presione e makinacione tipike.
7. Prapaskenat ndaj Azem Hajdarit, duke tentuar ta largonte nga PD me heqje imuniteti, me shpifje si "spiun e hajdut" ne gazeten "RD, me presione SHIK-u, me kurthe ne atentate dhe enigma e nxjerrjes se tij nga mbledhja e kryesise se PD, naten kur e vrane.
8. Takimi me krye-terroristin e kryetrafikantin Arkan, kreun e krimeve dhe genocidit te regjimit te Miloshevicit kunder shqiptareve te Kosoves, ku u planifikua trafiku mafioz i armeve e naftes. Arme qe me vone do te perdoreshin kunder shqiptareve ne Kosove

Mashtrimet e Sali Berishes
1. Mashtroi pronaret per kthimin e pronave, duke nxjerr ligje te qellimshme per mos kthimin e pronave dhe grabitjen e tyre prej "pronareve te rinj" te shpikur prej pushtetit, te cilet ishin pjesetaret e klaneve te Saliut.
2. Mashtroi shqiptaret per ndarjen e barabarte te pasurive kombetare, por i grabiti ato me klanet e tij te ardhura ne pushtet, duke i shitur per "5 kacidhe" dhe duke i shkaterruar ekonomine dhe ndermarrjet ekonomike.
3. Mashtroi shqiptaret, se do te kryente privatizimin e ekonomise kombetare, duke pasur pronar te vetem punetoret, por hodhi ne rruge dhunshem si skllever afro 1.2 milion punetore e specialiste.
4. Mashtroi 65% te popullsise ne fshat, se do t'i pajiste me sherbim shendetesor, me arsim modern, me rruge, me uje, ndricim e transport publik, por i zhduku dhe ato sherbime jetesore qe kishin, duke detyruar banoret te braktisin dhe boshatisin afro 800 fshatra e te zbresin pa asnje shprese neper qytete.
5. Mashtroi shqiptaret e mbetur te pastrehe pas vitit 1990, se brenda vitit 1993 do t'i strehonte, por strehoi vetem "byrone politike te PD" dhe militantet e tij gjeografike, ndersa 75 mije familje e atij viti vazhdojne te degjojne mashtruesin prej 20 vjetesh.
6. Mashtroi shqiptaret me premtimin per punesim, duke u thene se ne cdo qytet do ngrihen fabrika e uzina, por i ka kthyer 27 qytete ne geto mjerimi me pasoja te renda social-ekonomike.
7. Premtoi arsim europian per te gjithe, por per shkak te varferise dhe mbylljes se shkollave ne zonat rurale, ka lene afro 20 mije femije analfabete dhe 45% te shkollave ne "hangar kuajsh e stalla bagetish".

Krimet e klanit "SALI"
1. Rrembimi e masakrimi deri ne paralize fizike dhe hedhja ne nje grope ne kodrat e Liqenit Artificial te Tiranes e dy gazetareve, Zamir Dule i "Koha Jone" dhe Bardhok Lala i "Dita Informacion".
2. Rrembimi, torturimi dhe zhdukja fizike e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha nepermjet bandes se tij "SHIK"-u, duke mbrojtur dhe graduar ekzekutoret me poste te larta ne Pushtet-Banden e tij.
3. Djegia e Shqiperise ne vitin 1997, per shkak te piramidave te tij financiare hajdute zyrtare, duke shkrumbuar pronat publike, institucionet e shtetit, pronat private, me bilanc edhe vrasjen e afro 3000 shqiptareve.
4. Vrasje-mbytja ne Otranto e 118 shqiptareve (84 te mbetur ne fund te detit) ne 28 mars 1997, te cilet iken per te shpetuar prej luftes civile qe shkaktoi pushtet-krimi "SALI".
5. Vrasja e 16 minatoreve ne minieren e Bulqizes, per shkak te koncensioneve te pista ne treg-trafikun e mineralit te kromit, duke shfrytezuar si skllever afro 700 minatore me familje te uritura per buke.
6. Vrasja e dy ushtarakeve, plagosja e 20 banoreve dhe shkaterrimi i fshatit Dhemblan ne Tepelene, nga afera qeveritare e demontimit te municioneve
7. Shkaterrimi i institucioneve ne 14 Shtator 1998, pas sulmit te opozites "SALI" per te marre pushtetin me dhune, duke kthyer edhe PD per 1 muaj ne repart tankesh e topash luftarake.
8. Vrasja e 26 sklleverve burra, gra e femije dhe shkaterrimi i 3000 bizneseve nepermjet aferes kriminale te pushtet-familjes "SALI", organizuar ne "fabriken e vdekjes" ne Gerdec, te ngritur prej mafies shteterore per demontim e trafikim municionesh.
9. Permbytja e Qarkut te Shkodres prej afer-krimit te import-eksportit te energjise elektrike, duke shkaterruar 40 mije biznese, 30 mije familje, 200 mije bageti dhe mijera hektare te mbjella.
10. Ne bashkepunim me ministrin e Brendshem Lulezim Basha, vrau 4 demonstrues e plagosi 40 te tjere ne 21 janar 2011, duke urdheruar Garden e Republikes per te qelluar mbi popullin qe kerkonte pune dhe buke.

Skandalet e pushtet-krimit "SALI"
1. Ngritja e firmave piramidale, nepermjet te cilave pushtet-krim, u zhvati 3 milion shqiptareve financat personale, te siguruara nga shitja e pasurive dhe emigracioni, nepermjet parulles "Parate jane te pastra, firmat jane banka zyrtare".
2. Kontrabanda e naftes dhe armeve, zhvilluar nepermjet firmes "SHQIPONJA-PD-SHIK", e cila punonte ne favor te sundimit gjakatar anti-shqiptar te Miloshevicit, duke shkelur embargon nderkombetare ndaj Serbise.
3. Dhendri dhe vajza e Sali Berishes, nen masken e projekteve te Bankes Boterore, rrafshojne banesat dhe bizneset e banoreve te Jales, duke perdorur me dokumente false pronesie e projektesh, policine ndertimore te pushtetit "SALI BABA".
4. Djali i Sali Berishes, urdheron forcat e policise te pushtetit "SALI BABA", per te perzene nga trojet e tyre banoret e bregut te Vlores (Dukat-Rradhime), duke paraqitur si pronare legjitime te tokave, ortakun e tij Rrahman Selmanllari.
5. Miku-ortak i familje-pushtetit "SALI", bosi i skandal-krimeve ekonomike te Europes Damir Fazllic, trafikanti i parave te pista dhe armeve me vendet nen embargo nderkombetare, merr pjese ne mbledhjen e Keshillit te Sigurise Kombetare, ne krah te kryeministrit, me statusin si anetar i ketij keshilli.
7. Zbulohet dokumenti zyrtar i QKR, qe kishte licensuar firmen fantazme te Damir Fazllic te quajtur "SRF-DLP", me administrator Erjon Isufin, kunatin e Lulezim Bashes, firme e cila sherben si "lavatrice" e trafikut te parave te pista, me dispeceri qendrore klan-mafien e pushtetit "SALI".
8. Pushtet-familja "SALI" rezultoi me dokumente zyrtare e financiare, se kishte blere ne Porto Romano nepermjet mik-ortakut Damir Fazllic siperfaqen qe pushtet "SALIU" e kishte percaktuar me vendim qeverie, si shesh ndertimi per parkun energjetik "FAZLLIc-ARGITA".
9. Pushtet "SALIU" firmosi nje marreveshje te fshehte me qeverine italiane, per depozitimin e plehrave ne territorin shqiptar, ne shkembim te nje afere te piset financiare, te komanduar nga mafia italo-shqiptare e import-riciklimit te plehrave ne Ballkan.
10. Pushteti "SALI-LULI", i strukturuar ne lidhje kusaresh, vodhi 242 milion euro nga investimi i rruges Rreshen Kalimash, duke mos zhvilluar tender per projektin e kesaj rruge, madje duke mos deklaruar as vleren e investimit financiar te saj.
11. Pushteti "SALI-LULI", nepermjet nje akti-tradhtie kombetare, i fali Greqise siperfaqen detare territoriale shqiptare, qe u ndalua prej Gjykates Kushtetuese.
12. Ministri hajdut Genc Ruli, me firmen e pushtetit "SALI" ka dhene ne menyre mafioze, ne kundershtim me ligjin e konkurrences publike, plote 220 licensa koncensionesh per hidrocentrale, 110 prej te cilave i kane ne pronesi familjaret e kryeministrit, deputetet, ministrat, politikanet dhe familjaret e tyre, ndersa te tjerat i kane perfituar miqte dhe ortaket e pushtet-krimit "SALI".
13. Krye-sekseri i qeverise Shkelzen Berisha, djali i kryeministrit SALI, rezulton si kontrollues i klanit te aferes kriminale vrasese masive te Gerdecit dhe bashkebisedues percaktues ne deshmine e biznesmenit Kosta Trebicka, vrare "ne gjueti harabelash" pas publikimit te emrit te djalit te kryeministrit SALI, si i perfshire aktiv ne kete afere kriminale.
14. Arrestohet ne mjediset e Ambasades te SHBA ne Tirane, sekretari i Ministrit te Jashtem Ilir Meta (Blloku), eksponenti Almir Rrapo, i skeduar si person ne kerkim prej Drejtesise Amerikane per akte kriminale si vrasje, trafiqe droge e femrash.
15. Ministri i super aferave te pista Genc Ruli, firmos privatizimin e Sport-Klub "Partizani", duke i dhene Jamarber Malltezit dhe Argita Malltezit (Berisha) truallin ku ngrihej ky sport-klub, mbi te cilin pushtet-familja SALI po nderton pallate.
16. Z/kryeministri i pushtet-kusareve "SALI", aleat ortaku i PD "integruesi" Ilir Meta, kapet me bllok ne dore, duke bere pazare me tendera, licensa, koncensione, vendime gjyqi e punesime ne zyrat e shtetit, ku vetem nje flete e bllokut ishte "cek" prej 700 mije euro!
17. Vodhi, manipuloi dhe dogji materialet zgjedhore te votes se 28 qershorit 2009 nepermjet KQZ-PD, duke shkelur ligjin dhe shperfillur te drejten e votes, opoziten dhe nderkombetaret.
18. Rezultoi se pushteti "SALI" organizonte, kontrollonte dhe mbronte trafikun dhe tregun shqiptar te naftes "VIRGIN", rubineti i te ciles ka cuar 76 milion euro vjedhje e perfitime ne xhepat e kupoles se pushtetit dhe familjes kryeministrore.
19. Pushteti "SALI" ka organizuar dhe realizuar trafikun e armeve dhe municioneve me Libine, duke furnizuar regjimin e Gedafit.
20. Dhe per te rehatuar veten pas krimeve, mashtrimeve, vjedhjeve e skandaleve te pushtetit te tij te degraduar e anti-shqiptar, kryeministri Sali Berisha, po me taksat e shqiptareve bleu nje benz luksoz "sheikesh" me vlere 700 milion leke.

Marre nga 1 forum postuar nen emrin Linda
Eagle0nymoUs_AL && Eagle0nyMiss_AL && RedStar_AL RedAnons_AL